21 лютого у світі відзначають День рідної мови. Дата має трагічну історію виникнення. 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, що протестували проти заборони у своїй країні рідної бенгальської мови. У Бангладеш цей день — день мучеників, що загинули за рідну мову.
В Україні День рідної мови відзначають уже понад 20 років. З нагоди цієї дати у Дніпрі та Одесі провели зустрічі.
В Одесі у стінах Community House за ініціативою Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одещини зібралися понад 15 представників різних національностей. Українці з різним корінням говорили про історію виникнення своєї рідної мови, а також підкреслили важливість збереження мови, як коду нації.
Про історію арабської мови, а також про її роль в історії України розповіла голова Ліги мусульманок України Айша Іса:
— Арабська мова для України — це не щось нове, що нещодавно звідкись прийшло. Історично арабська мова та арабська писемність на території України досить давно. До речі, 30 % відсотків тюркських мов «побудованою на ній. Арабська мова тісно пов'язана з ісламом, бо саме нею зісланий Коран, і до моменту сталінських знущань із кримських татар (депортація. — Ред.), практично кожен кримський татарин розумів Коран.
Пані Айша підкреслила, що арабську каліграфію можна зустріти на історичних пам'ятках:
— Наприклад, якщо згадати Воронцовський палац в Алупці, то там можна побачити неймовірно гарні надписи арабською, що прикрашають арку на вході”.
За даними ЮНЕСКО, сьогодні у світі існує близько 6 тис. мов, і 43 % мов, на жаль, під загрозою зникнення.
У Дніпрі з нагоди Міжнародного дня рідної мови відбувся форум за участи науковців, представників релігійних організацій, керівників та представників національних спільнот, а також молоді. Лунали вірші різними мовами: польською, німецькою, арабською та лезгинською.
До заходу долучився імам мечеті Дніпра Віталій Оверко.
— Наша країна багатонаціональна, важливо розуміти та приймати особливості кожного. Всевишній Аллаг створив людей для пізнання народів, тож маємо поважати одне одного. Дуже вдячні керівництву за організацію таких заходів. Ми різні, але важливо бути єдиними, — наголосив імам.