Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

УКРІНФОРМ: Без миру і релігії. Заява про репресії і переслідування на окупованій території Донбасу

02.07.2018 / 22

2 липня, 14.00 - Прес-конференція щодо порушення прав і свобод на релігійному ґрунті на окупованій території Донбасу.

Учасники: Ігор Козловський - президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків; Михайло Якубович - голова Центру ісламознавчих досліджень, Національний університет «Острозька академія»; Сейран Аріфов - голова ГСВА "Альраід".

Довідково. На окупованій території Донбасу не припиняються репресії та переслідування на релігійному ґрунті за надуманими та безпідставними звинуваченнями. З 2014 року потерпають від переслідувань і репресій християни різних конфесій, а дехто з християнських духовних служителів зазнав катувань у підвалах та інших незаконних місцях утримання людей. З різних джерел надходить інформація, що в окупованому Донецьку так зване МДБ «ДНР» провело обшук у мечеті «Аль-Амаль» у Калінінському районі міста, вилучивши молитовники та релігійну літературу, що нібито розпалює ворожнечу. Мечеть опечатана, вірним заборонено збиратися там для відправлення молитов, імама мечеті й декого з прихожан викликали на допит.

Підсумкові матеріали:

Закриття мечеті в окупованому Донецьку є черговим кроком до посилення репресій - релігієзнавець

Обшуки в мечеті "Аль-Амаль" в окупованому Донецьку і її закриття, які провело т. зв. МДБ ДНР, є черговим кроком до посилення репресій щодо віруючих на цій території.

Про це заявив президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних відносин Ігор Козловський на прес-конференції в Укрінформі.

"Протягом останнього місяця на цій території почала з'являтися різна інформація: місцеві журналісти в інтернет-виданнях розповсюджували меседжі про мусульманську спільноту, яка буцімто є екстремістською. І тільки-но закінчився місяць Рамадан, їх почали безпідставно репресувати. Закрили молитовний будинок - мечеть "Аль-Амаль", викликали на допит представників цієї громади, і тепер вони під підпискою про невиїзд із території т.зв. ДНР. Я знаю цю спільноту вже дуже давно, і там немає нічого екстремістського, це звичайні віруючі, які навіть не стоять ні на яких політичних позиціях. Вони просто виконують свої релігійні настанови. Це свідчить про системний підхід до віруючих і не тільки мусульман. За цим стоїть політика російської держави, яку вона здійснює через своїх сателітів на території "ДНР/ЛНР" і окупованого Криму. Ми вбачаємо в цьому черговий крок щодо посилення репресій", - сказав Козловський. 

Він зазначив, що в т.зв. ДНР працює не тільки т.зв. міністерство держбезпеки, а й ціла репресивна система - й місцева поліція, й прокуратура, і всі вони контролюються російськими спецслужбами. 

"Цей крок - початку переслідування мусульман - є дуже тривожним. І ми закликаємо спільноту, громадянське суспільство, ЗМІ тримати це на контролі", - підкреслив релігієзнавець.

Водночас він додав, що на окупованих територіях Донбасу поступово вибудовується репресивна політика. На першому етапі це були бандформування, які репресували віруючих просто за те, що вони віруючі, - відбирали майно, вбивали людей. Потім заарештовували людей. Вони зникали - віруючі, політв'язні, звичайні бізнесмени, і долі багатьох невідомі. 

"Зараз там переходять до нової тактики. Якщо простежити інформацію, яка була у них на телебаченні, в інтернет-виданнях, можна побачити послідовність - спочатку формується суспільна думка, потім лунають вигуки: куди дивиться правоохоронна система, у нас є екстремісти, які розповсюджують якусь літературу. І, начебто реагуючи на запити суспільства, влада робить обшук і знаходить цю літературу. Ми знаємо цю літературу, в ній немає нічого екстремістського. Але для пересічного громадянина це щось надзвичайне. Тобто вони переходять до нової форми - якщо ми народна республіка, є запит народу, тож ми реагуємо", - вважає Козловський. 

Щодо Всеукраїнської Асоціації Громадських Організацій "Альраід", яка буцімто має відношення до мусульманської громади в Донецьку, то, за словами Козловського, "протягом багатьох років, і до війни, і під час війни, як частина громадянського суспільства України ця Всеукраїнська асоціація мала конкретну громадянську позицію і виступала за цілісність України, проти всіх зазіхань на наші території". 

"І безумовно це дратує "той бік", який проти України. І там використовують позицію "Альраід" для того, щоб його прив'язати до тих чи інших процесів, які відбуваються на цих окупованих територіях, і звинувачувати. А далі - провести якусь міфічну лінію з "Братами-мусульманами" тощо, тобто зробити фейк, який спрацює в свідомості пересічного громадянина. Наша мета - зруйнувати подібні міфи", - наголосив релігієзнавець.

Асоціація "Альраід" звертатиметься до міжнародних організацій щодо закриття мечеті у Донецьку

Всеукраїнська асоціація "Альраід" звертатиметься до міжнародних правозахисних організацій з приводу закриття бойовиками мечеті "Аль-Амаль" у Донецьку.

Про це заявив голова ГСВА "Альраід" Сейран Аріфов на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства. 

"Звинувачення з боку т.зв. "ДНР", які ми почули до закриття мечеті, - на місцевих телеканалах пройшли відповідні сюжети, що готували грунт для закриття, - що буцімто ця мечеть має стосунок до української асоціації "Альраід", що ця асоціація є терористичною, екстремістською і проукраїнською. І те, що вона проукраїнська, звучало як звинувачення. І через кілька тижнів після цих телесюжетів відбулися обшуки, допити людей, які там працюють. Але ні ми, ні ця організація в Донецьку, яка абсолютно не залежна від нас, жодного стосунку до тероризму, екстремізму не маємо. Що стосується нашої організації, ми звертатимемося до міжнародних правозахисних організацій", - сказав Аріфов.

Він також наголосив на важливості привернути увагу громадськості й української влади до цього факту.

"Якщо створюється фейк про буцімто ісламський тероризм та існування якихось ісламських екстремістських організацій, то в першу чергу це спрямовано на громадськість, щоб викликати страх, фобію. Ми можемо припускати, що ведеться інформаційна підготовка громадської думки для того, щоб можна було реально щось заборонити, когось переслідувати, арештовувати, засудити тощо. Також ми звертаємося до влади, до людей, які реально переймаються стабільністю і миром в Україні, хто хоче, щоб в нашій країні справді панувало верховенство права, дотримання прав людини, прав віруючих", - сказав Аріфов.  

Він зазначив також, що проблема не обмежується асоціацією "Альраід", ідеться про спільні проблеми віруючих взагалі, переслідування релігійних організацій, і не тільки мусульманських. 

"Насправді не одна конкретна подія стала причиною. Це ціла низка подій, які відбулися в різний час у різних місцях впродовж останніх кількох років", - зазначив Аріфов.

Як повідомлялося, 6 березня працівники столичної прокуратури та Служби безпеки провели обшуки в Ісламському культурному центрі в Києві та Полтаві. За результатами обшуків, за інформацією правоохоронців, були вилучені твори, які містять пропаганду культу насильства, жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію, що підтверджується висновками експертних досліджень, а також інші види літератури, щодо яких буде призначено експертизи. Також у прокуратурі повідомили, що загальна кількість вилучених примірників становить близько 100 одиниць.

У прокуратурі Києва заявили, що поширена у деяких ЗМІ інформація про нібито переслідування релігійних організацій з боку столичної прокуратури не відповідає дійсності.

Закриття мечеті в Донецьку має за мету зміну лідера мусульман на окупованій території Донбасу - муфтій "Умма" 

Закриття мечеті "Аль-Амаль" у Донецьку є переслідуванням місцевих віруючих і має за мету змінити лідера мусульман на окупованій території Донбасу.

Таке переконання висловив муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саід Ісмагілов у коментарі кореспондентові Укрінформу.

"Я розцінюю це як продовження переслідувань віруючих на окупованих територіях. На це мусять звернути увагу всі правозахисні організації. Про це мусять знати всі мусульманські організації в усіх країнах. Бо раз зачищається мусульманське поле - а ця мечеть працювала у Донецьку 4 роки безперешкодно, і це була єдина мечеть, яка працювала у Донецьку. Всі віруючі всього міста у своїх релігійних потребах зверталися лише туди, бо більше не було куди звертатися. І претензій не було, а тут раз - і в минулий четвер, тобто минуло вже більше тижня, її закрили. І потім про це пишуть на сайті так званої "ДНР" - зі звинуваченнями, з фото. Коли подібне відбувається, у мене виникає питання: а для кого це робиться?" - сказав Ісмагілов. 

За його словами, якщо єдину діючу мечеть закривають, то окупаційна влада мусить запропонувати мусульманам альтернативу - куди ходити молитися, хто задовольнятиме їхні релігійні потреби.

"Тому я думаю, що слід очікувати появи якогось так званого офіційного релігійного лідера і легітимної з точки зору "ДНР" культової споруди, до якої накажуть іти всім мусульманам. Тобто слід очікувати, що щось виникне і хтось виникне. Мусить виникнути якийсь релігійний діяч, тому що єдина мечеть, де були релігійні діячі і де проводилися релігійні обряди, вже не працює, закрита", - зазначив Ісмагілов.

Водночас він нагадав, що в Криму окупаційна влада запропонувала муфтія, який перейшов на бік Росії, і він зараз нібито керівник і лідер мусульман окупованого півострова. 

"Так само слід очікувати, що з’явиться якась постать, яку будуть репрезентувати як голову мусульман на окупованій території Донбасу", - заявив муфтій ДУМУ "Умма".

Як повідомляв Укрінформ, на окупованій території Донбасу не припиняються репресії та переслідування на релігійному грунті за надуманими та безпідставними звинуваченнями. З 2014 року потерпають від переслідувань і репресій християни різних конфесій, а дехто з християнських духовних служителів зазнав катувань і незаконно утримуються. З різних джерел надходить інформація, що в окупованому Донецьку так зване МДБ "ДНР" провело обшук у мечеті "Аль-Амаль" у Калінінському районі міста, вилучивши молитовники та релігійну літературу, що нібито розпалює ворожнечу. Мечеть опечатана, вірним заборонено збиратися там для відправлення молитов. Служителів мечеті викликали на допит, з них взято підписку про невиїзд.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси