«У цей день наше політичне життя, яке обірвалося півтора століття тому, знаходить воістину нове народження», — такими історичними словами Муфтій Криму Номан Челебіджіхан 1917 року розпочав перший Курултай кримськотатарського народу», — ішлося у зверненні президента України Петра Порошенка, зачитаному на урочистому засіданні в сесійній залі Верховної Ради України з нагоди 100-річчя того Курултаю. У цьому засіданні на запрошення Меджлісу кримськотатарського народу взяв участь і голова ГСВА «Альраід» Сейран Арифов — кримський татарин.
На думку пана Арифова, такий захід обов’язково мав відбутися, адже 100 років — визначна дата, і державотворчі процеси 1917 року дають підстави казати, що вже тоді українці та кримські татари міркували над можливістю утворення спільної держави, де Кримський півострів був би національно автономією з рівними правами всіх народів, що там жили.
Сторіччя зібрання, що запровадило стільки прогресивних на свій час ідей, ми мали би зустрічати в добробуті й процвітанні, але обидва рази поступ придушувала військова інтервенція ідейних спадкоємців Російської Імперії. Такі паралелі не раз звучали цього вечора в промовах громадських, політичних і релігійних діячів, у зверненні Президента.
Історія повторюється
Сейран Арифов наголосив, що нині ситуація для Криму взагалі та кримських татар не менше складна, як 100 років тому. Окупаційна російська влада порушує права народу й чинить репресії за політично та релігійною ознакою: арешти, обшуки, тиск різного характеру, зникнення людей. «Тому це зібрання, Курултай з нагоди 100-річчя першого Курултаю, був дуже потрібний. Він має показати, що кримськотатарський народ та його друзі не припинили боротьби, не зневірилися. Що він незламний у своїй волі обстоювати право на гідне, мирне та безпечне життя на своїй землі. Учорашній Курултай був дуже важливим посланням — і кримським татарам у світі, і кримським татарам у Криму, — що це питання не забуте. Що вони — ковалі власної долі й до кінця йтимуть до реалізації своєї правосуб’єктності, зокрема у формі національно-культурної автономії у складі України. Саме це питання нині розглядає спеціальна комісія, що підготує відповідне подання Президентові. Учасники зібрання підтвердили суверенітет України на території Криму. Кримські татари підтримують український народ у цій боротьбі. <…> Ми знаємо, що 100 років тому й тепер український народ також боровся і бореться за право гідно й вільно жити на своїй землі, бути вільним від імперської влади», — зазначив голова Асоціації «Альраід».
Слова та вчинки
Відзначивши високий рівень організації заходу, Сейран Арифов зауважив, що сталася прикра накладка з датою: через урочистості з нагоди Дня ЗСУ Президент і деякі урядовці не змогли особисто взяти участь у зібранні в Верховній Раді. Утім це не найважливіше, бо голова держави підготував відповідне звернення та прислав свого представника прочитати його. Головне, щоб усе сказане на Курултаї 6 листопада 2017 року не лишилося лише словами, а було втілене в життя.