8 квітня науковці та громадськість узяли активну участь у лекції-діалозі кандидата історичних наук Андрія Іванця «Кримськотатарська національна революція 1917 року: під знаком Ісламу і демократії». Обговорення, організоване Ісламським культурним центром Києва й Таврійською гуманітарною платформою, відбулося в знаковому місці — будівлі Центральної Ради (нині — Будинок учителя), де лідери кримськотатарського руху провадили перемовини з урядом УНР. Наприкінці вечора голова Меджлісу кримськотатарського народу запропонував Андрієві Іванцеві провести таку лекцію ще раз — для кримськотатарської молоді.
Науковець зосередився на паралелях в історії кримських татар і українців, адже обидва народи фактично втратили свою державність у ХVІІІ столітті, і обидва народи вже на початку ХХ століття утворили органи самоврядування, що активно обговорювали співпрацю. Навіть розглядали варіант кримськотатарської автономії в складі УНР. Але цим планам не судилося збутися: більшовицька Росія окупувала УНР і Кримський півострів, фактично обезголовила національні рухи за допомогою масових, часто позасудових, страт цвіту тодішнього українського та кримськотатарського суспільства.
Перед присутніми також виступив Юрій Косенко — голова громадської організації «Українська ініціатива», науковець і перекладач. Він розповів, як іде робота над перекладом українською мовою з кримськотатарської дослідження письменника Юсуфа Кандима про лідера кримськотатарського національного руху і першого муфтія Криму Номана Челебіджихана, що спирається на документальну базу та підкріплене коментарями істориків.