Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

«Щасливий» усупереч обставинам: презентація роману Вікторії Гранецької в київському ІКЦ

13.10.2015 / 862

Персонажі роману «Щасливий» мають цілком реальні прототипи: азербайджансько-українська родина мусульман з Вінниці, що вирішила боротися за життя своєї ще не народженого малюка, всупереч усьому. Захід проходив у формі відкритого спілкування автора з гостями, після чого відбулася автограф-сесія.

Вікторія Гранецька розповіла, як у неї виникла ідея роману — такого незвичайного для неї жанру. Вона писала фантастичні трилери, книги жахів, але одного разу зустріла жінку, і її історія надзвичайно вразила.

«Я зустріла унікальну людину, ми з нею працювали в одній фірмі: дуже добра, легка й така чесна в усьому, що мені хотілося розповісти про неї».

Руйнуючи стереотипи

«Книжка почала писатися після того, як народився маленький Саїд, що його ім’я означає „Щасливий “, - каже Вікторія Гранецька. — Робоча назва була „Саїд: право на життя“. У ній ішлося не тільки про право на життя маленької, смертельно хворої дитини, за яку боролися й батьки, і лікарі, а й право на життя в нашій країні „інших“ людей — з іншими поглядами, релігійними переконаннями. Як виглядає наш полікультурний, міжрелігійний діалог, як складаються міжетнічні шлюби, бо навіть у побутових дрібницях ми можемо бути абсолютно різними!..»

Вікторія була вражена, наскільки вкоренилися стереотипи про жінок, що виходять заміж за мусульман.

«Я бачила відгуки в пресі. Мовляв, така драма: дружина заради чоловіка Іслам прийняла! Але ті, хто читав цю книжку, а надто хто знайомий з прототипом героїні, знають, що вона до Ісламу йшла фактично ціле своє життя. Навіть якби вона не одружилася з мусульманином, гадаю рано чи пізно все одно прийшла би до Ісламу. Один видавець дорікнув мені, ніби я протиставляю християнство Ісламу. Але нічого такого в книжці немає: людина ціле своє свідоме життя йшла до Бога, шукала в різних релігіях і знайшла душевний спокій в Ісламі».

«Так, її чоловік — мусульманин, і коли вони познайомилися, вона ще не була мусульманка. А він був готовий з нею одружитися, навіть якби вона взагалі ніколи Іслам не приймала, так її любив. Сам він народився в Азербайджані і переїхав до України, коли батьки заборонили йому одружитися з неазербайджанкою, фактично пішов проти батьківської волі. Отже книжка передусім про любов.

Читачі по-новому подивляться не тільки на мусульман, але й на рідне місто

«Звичайні вінничани, що прочитали мою книжку, казали, що про Іслам перед тим майже нічого не знали. У процесі написання книжки мене консультував Михайло Якубович — мусульманин, ісламознавець, автор перекладу Корану українською мовою. З його допомогою я роз’яснювала читачам багато моментів: чому в Ісламі саме так, а не інакше. Вам, напевно, це все відомо й буде цікаво лише оформлення інформації в художній текст. А для людей, далеких від Ісламу, це стало справжнім відкриттям, адже ЗМІ формують переважно негативний образ мусульманина, і багато хто побоюється послідовників цієї релігії. Однак тепер, після прочитання цієї книжки, люди зрозуміли: саме їхнє незнання було причиною того екзистенціального страху — страху, що немає жодних підстав. І я дуже рада, що хоча б кільком людям моя книжка допомогла щось зрозуміти, розширити кругосвіт. Звичайно, про це написано багато богословських і релігієзнавчих праць, але ж художній текст набагато легший для сприйняття, ніж документалістика чи наукові трактати ».

«Події відбуваються в моєму рідному місті, Вінниці, і багато вінничан, здається, не знали свого міста, бо, прочитавши мій опис вулиць, якихось цікавих місць, тепер хочуть пройти ними з екскурсією».

Нагадаємо, «Щасливий» — третій роман Вікторії Гранецької — вийшов у друк цієї осені у видавництві «Нора-Друк» і вже встиг завоювати спеціальну відзнаку «Коронації слова-2015» у почесній номінації «Гранд-Романи». Уперше книжку презентовано на XXII Форумі видавців у Львові.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси