Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

Мусульмани в немусульманських країнах: круглий стіл у Сімферополі

26.02.2013 / 699

16 лютого 2013 року в стінах ІКЦ кримського відділення ВАГО «Альраід» (м. Сімферополь) з ініціативи жіночої громадської організації «Нур» відбувся круглий стіл на тему «Іслам в світі», у роботі якого взяли участь студентки недільної школи ВАГО «Альраід», вчителі загальноосвітніх шкіл, студенти кримських навчальних закладів і активна молодь півострова.

Перед виступами доповідачів учасникам запропонували задуматися над запитаннями: що таке іслам? чому довкола цієї релігії склалося стільки помилкових стереотипів і як їх здолати?  

Відповіді на ці запитання шукали в загальній дискусії вже в другій частині семінару, беручи до уваги отриману від доповідачів інформацію. Всі погодилися, що іслам дійсно є найбільш поширюваною релігією світу. Кожен з нас, проявляючи в своїй поведінці і стилі життя ісламські цінності, може зробити свій внесок у її зміцнення. Адже хто знає — можливо саме твій начебто незначний вчинок змінить на краще життя багатьох людей, змусивши їх здійснити переоцінку своїх поглядів щодо послідовників ісламу.

Іслам у США

Спочатку розглянули приклад мусульманської громади США, яка є досить чисельною групою і продовжує неухильно зростати. Відповідно, розвивається так звана «ісламська інфраструктура»: збільшується кількість мечетей (зараз у країні їх налічується близько 1500) і мусульманських шкіл (близько 550), які останнім часом стали дуже популярними в Штатах.

Усупереч поширеному стереотипу, мусульмани США — це не «тільки мігранти, які живуть за рахунок соціальних виплат ». За даними дослідження, проведеного Pew Research Center for the People and the Press, лише 10% американських мусульман мають низький рівень доходу. 52% відносяться до середнього класу, 28% можуть назвати себе багатими людьми.

Завдяки порівняно високій класовій приналежності мусульманська громада в Америці має чималий вплив на політичну і суспільну ситуацію в таких штатах як Нью-Йорк, Каліфорнія, Нью-Джерсі, Вашингтон, Ілінойс, Массачусетс і Огайо.

Іслам у Франції

На сьогоднішній день у Франції налічується близько п'яти мільйонів мусульман, які складають найбільшу громаду послідовників ісламу в Західній Європі. З кожним днем кількість французів, що прийняли іслам, зростає, незважаючи на труднощі, що виникають.

Також було зауважено, що очевидна «присутність» ісламу у Франції — феномен порівняно недавній, характерний лише для останніх двох десятиліть. Він став результатом не стільки зростання чисельності іммігрантів, скільки наслідком змін у соціальному і культурному образі мусульманських діаспор країни під впливом комплексу внутрішніх і зовнішніх чинників. Пророк (мир йому і благословення) говорив, що кожен мусульманин або мусульманка — посол ісламу для іновірців, і від нього або неї багато в чому залежить, яким буде сприйняття ісламу іншими людьми. Мабуть, французька умма почала сповна усвідомлювати глибину цього твердження.

Іслам у Російській Федерації

У Російській Федерації іслам — друга за кількістю прибічників релігія (після православного християнства). За різними даними, у Росії проживають від 20 до 25 мільйонів мусульман, і, за оцінками демографів і політологів, спостерігається тенденція до збільшення їх кількості.

Це твердження підкріплюється певними об'єктивними чинниками, серед яких природний приріст мусульманського населення, міграційні процеси, свідоміше ставлення до своєї релігії так званих «етнічних мусульман», сповідування ісламу багатьма етнічними росіянами.

Іслам в Україні

Українська громада розглядалася в основному на прикладі Кримського півострова, на якому проживає велика частина мусульман країни.

Україна — країна, що відрізняється від більшості європейських держав тим, що є Батьківщиною представників мусульманських народів, й іслам тут не є новим явищем. Наприклад, у її етнічному складі сьогодні є представники 26 тюркських народів, які традиційно сповідують іслам. Він відіграв етностворюючу роль у житті одного з двох автохтонних народів країни — кримських татар, і став чинником етнічного самозбереження в XIX — XX ст. татар волзьких (нижньогородських).

Саме географічне положення України наперед визначило шляхи її активної взаємодії з мусульманськими народами, яка триває ось уже більше тисячоліття. Разом з цим, важко визначити момент ознайомлення українців з цією релігією, оскільки взаємовідносини між корінними народами України складалися зі змінним успіхом.

У часи, коли українці і кримські татари воювали між собою, іслам, звичайно, сприймався як ворожа ідеологія. Коли ж ці народи разом билися проти загальних ворогів, представники цих двох культур на власному досвіді бачили, що «на тому боці» — такі ж люди, основу життя яких складають аналогічні цінності.

Та і завжди українці відрізнялися толерантністю до релігійних уподобань інших народів.

Зараз, по суті, відбувається аналогічний процес. Депортовані кримські татари повернулися на Батьківщину;  «етнічні мусульмани» України звертаються до своїх релігійних коренів. У результаті етнічні українці в повсякденному житті взаємодіють з мусульманами, і це призводить до усвідомлення того, що «екзотичні громадяни» — такі ж люди зі своїми радощами і печалями.

Активність же мусульманських громадських об'єднань у житті своїх населених пунктів і країни в цілому показує красу ісламу іншим людям. Це створоє умови для зростання кількості прибічників цієї релігії серед етнічних українців і етнічних росіян, що проживають у країні.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси