Ви є тут
Додати новий коментар
Запоріжжя — унікальне місто з багатовіковою історією, культурний та індустріальний центр країни. Тож не дивно, що тури вихідного дня містом та областю, пропоновані місцевою туристичною фірмою «Веста Тревел», завжди популярні. І містяни, й гості Запоріжжя радо знайомляться з пам’ятками батьківщини козацької вольниці: від споруд часів бронзи, первозданної природи та святилищ Хортиці до унікального сполучення європейських промислових гігантів і розмаїття архітектури XVIII–XIX століть.
Туроператор подбав і про те, щоб мандрівники отримали уявлення про сучасне мультикультурне та поліетнічне Запоріжжя: у програмі туру — відвідування храмів кількох конфесій та різних релігійних громад. Це храми православних і Вірменської апостольської церкви, католицький санктуарій та одна з мечетей ДУМУ «Умма», що діє при Ісламському культурному центрі Запоріжжя «Віра», яка входить до Всеукраїнської асоціації «Альраід».
Як сказала представниця компанії «Веста Тревел» менеджер Юлія Іванець, що супроводжувала чергову групу туристів, в ІКЦ відвідувачів завжди зустрічають щиро та гостинно:
— Нам тут завжди раді, охоче розповідають про історію Ісламу, зокрема в нашій країні, про засади цієї релігії, про життя мусульманської громади тощо. Приємно, що жодне з питань відвідувачів не лишається без відвертої відповіді, навіть якщо питання свідчить про поширеність деяких помилкових стереотипів про Іслам і мусульман у суспільній свідомості. І можливість дізнатися про мусульман, побачивши самих мусульман, із перших вуст, є гарним приводом замислитися, чи відповідають дійсності деякі шаблонні уявлення.
Свою чергою імам мечеті, шейх Мухаммад Мамутов, пояснив, що організовані турфірмою відвідини далеко не перші, адже Ісламський культурний центр Запоріжжя вже два роки в прекрасних стосунках із «Веста Тревел»:
— Дуже добре, що є можливість донести до наших співгромадян та іноземних гостей неперекручену інформацію про історію та культуру Ісламу, про його основні принципи. Адже й це віровчення, і його послідовників часто, на жаль, показують у ЗМІ в негативному образі. Попри просвітні акції досі багато стереотипів, про що свідчать і питання. Але вже добре, що люди ці питання ставлять — це значить, що вони прагнуть відсіяти зерно від полови, хочуть дізнатися правду. Як завжди, левова частка питань стосувалася того, хто такі шагіди, що таке джигад, чи правда ісламські жінки такі пригнічені, як про це пишуть ЗМІ. Наприклад, питали про підхоплену багатьма ЗМІ інформацію, що якийсь чоловік у Туреччині побив дружину через те, що вона одягла джинси… Довелося нагадувати, що випадки домашнього насильства стаються в цілому світі в сім’ях різної релігійної та етнокультурної належности, але такі випадки не мають нічого спільного ні з вірою, ні з релігійними приписами. І пояснювати довелося на прикладі тієї ж України, де переважна більшість населення вважає себе за християн, але попри це чиняться злочини, чого ніяк не вчить і чого не схвалює християнська релігія. Однак нікому й на думку не спаде узагальнювати та звинувачувати в існуванні кримінальних злочинів чи адмінпорушень саме християнство. Наводив я і протилежні приклади, коли ЗМІ пишуть про якісь добрі справи певної людини та в цьому разі взагалі не згадують про її віру, хіба що можуть колись сказати про етнічне походження. Тож маємо певний дисбаланс, що поволі й формує спотворені уявлення про послідовників тих чи тих релігій, зокрема про мусульман. Але треба працювати, проводити якнайбільше інформаційно-просвітніх заходів, роз’яснювальних лекцій. І водночас прикладом власного життя, власної діяльности змінювати на краще думку про Іслам і мусульман. Тому ініціатива «Веста Тревел» дуже позитивна й корисна в цьому розумінні.
Візити гостей до ІКЦ зазвичай завершувалися традиційним частуванням-чаюванням, але цього разу через карантинні обмеження відвідини увінчалися врученням кожному гостеві маленьких символічних подарунків і візиток ІКЦ, на зворотному боці яких — відомий хадис:
«Воістину, Бог не дивиться ні на тіла ваші, ні на ваші обличчя, але дивиться на ваші серця, а ще дивиться Він на діла ваші!»
За словами імама, ісламський культурний центр також співпрацює з багатьма вишами Запоріжжя. Сюди часто приходять групи студентів на ознайомчі екскурсії та лекції, а днями тут чекають ще одну групу гостей — активістів місцевої краєзнавчої спільноти.