Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

Додати новий коментар

02.10.2015 / 731

39 студентів Києво-Могилянської Академії та Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ відвідали Ісламський культурний центр Києва 1 жовтня під час виїзного заняття, влаштованого для них професором Інституту філософії Національної академії наук України, що викладає релігієзнавство в обох згаданих навчальних закладах.

Педагог уважає, що живе спілкування з представниками досліджуваних релігій допомагає студентам структурувати здобуті знання й залишає яскравіше враження, ніж просто низка фактів. Це підтвердили враження від візиту, що ними поділилися її студенти.

«Можна провести цілий семестр в аудиторіях, слухати лекції, читати книжки, здобути загальні знання, але релігію чи культуру, не стикаючись з її носіями все одно не зрозуміти. Це залишається якоюсь абстрактною інформацією, що поступово перетворюється на смутний спогад. Це виїзне заняття дозволило мені набагато більше зрозуміти тему, ніж кілька томів наукових праць ісламознавчої тематики!»

Гості скоро обвикли й розпочали дискусію з муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим, а також із працівниками ІКЦ, що визнають Іслам. Студентам дуже сподобалося, що муфтій відкритий до спілкування та роз’яснює теологічні тонкощі й практичні моменти зрозумілою для немусульман мовою; що можна задати будь-яке питання, не боячись, що тебе неправильно зрозуміють чи висміють. Отже питань було безліч: від основ Ісламу до дрес-коду сучасних мусульманок; чи можуть християни молитися в мечетях, а мусульмани — у церквах; чому, на думку муфтія, українцям такі близькі моральні цінності Ісламу; як зрозуміти, що під час археологічних розкопок у знайденому похованні саме мусульманин, і як треба вчинити з виявленими останками, згідно з ісламськими канонами?

Шейх Саід Ісмагілов навів як приклад випадок, коли пророк Мухаммад (мир йому і благословення) запропонував делегації християн, що відвідала його, молитися в його мечеті — і вони робили це, поки перебували в Медіні. Муфтій навіть запросив жінок-мусульманок, щоб вони самі розповіли про свої вподобання в одязі та описали свій стиль... Щодо археологічних розкопок, то студенти дізналися про правила поховання мусульман, як влаштовані могили, і що знайдені останки ліпше, якщо це можливо, не чіпати, а якщо конче треба, то обережно перенести й поховати на якомусь мусульманському кладовищі. А ще — що абсолютно неприпустимо виставляти знайдені останки в музеї.

Відповідаючи на питання про міжрелігійне спілкування в Україні, Саід-хазрат зазначив, що такий діалог перебуває на початковому рівні, але головне, що він уже розпочався й стрімко розвивається. Муфтій звернув увагу гостей на те, що весь світ дивується співпраці християн і мусульман України, але ж насправді послідовники цих двох релігій не просто мають тривалу історію проживання пліч-о-пліч на території України, а й спільні моральні цінності, однакове ставлення до доброчинності та багато-багато іншого. Крім того, останнім часом об’єднавчим фактором стало почуття патріотизму, любові до рідної землі й людей, що з ними всі разом ми є єдиний український народ.

Закінчився візит чаюванням із солодощами, врученням кожному нещодавно виданої книжки «Загальне уявлення про Іслам» українською мовою, а також екскурсією по мечеті. Екскурсії найбільше зраділи дівчата: вони чомусь були впевнені, що жінок, надто немусульманок, до мечеті не пустять. Ще один стереотип було спростовано.

Студенти питали, чи можуть вони приходити ще, й були раді почути: «Звичайно! Наші двері завжди відчинено для тих, хто приходить із миром!»

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси