Конгрес мусульман України

«Тримайтеся разом біля Аллага і не розділяйтеся!» (Коран, 3:103)

Додати новий коментар

06.06.2013 / 1109

4 червня 2013 року в Сімферопольському ісламському культурному центрі ВАГО «Альраїд» відбувся науковий круглий стіл «Взаємовплив культур як фактор міжетнічної і міжконфесійної злагоди у Криму». Захід проведено у рамках святкування Дня науки в Україні. У ньому взяли участь кандидати і доктори наук, викладачі кримських ВНЗ, дослідники ісламу.

Аналізуючи підсумки зустрічі, голова кримського відділення ВАГО «Альраїд» Алі Мохаммад Таха зауважив, що спілкування було ефективним, обговорення здійснювалося у форматі діалогу і дискусії, а також зазначив, щоі подібні заходи потрібно проводити регулярно. «Крим є домом для представників різних національностей і конфесій. Для того, щоб таке сусідство було джерелом блага для всіх нас, необхідно позбутися стереотипів, зробити кроки назустріч один одному. Свідомі мусульмани прагнуть миру і гармонії зі своїми сусідами», — підкреслив він.

«Альраїд» за міжконфесійний мир у Криму

Директор кримського наукового центру ісламознавства Айдер Булатов зазначив, що «Альраїд» поки єдина організація в Криму, заклопотана питаннями мирних і плідних міжконфесійних і міжкультурних відносин.

За словами Олександра Айрабіна, доктора історичних наук, керівника Кримського відділення інституту сходознавства НАН України, необхідність подібного обговорення виникла у зв'язку зі зростанням кількості негативних і непрофесійних коментарів щодо загальносвітових подій, пов'язаних з мусульманством. «Надмірний динамізм подій, що відбуваються в ісламі, і велика кількість коментарів, як правило, не зовсім професійних через прагнення до сенсації, викликали необхідність вивчити, вислухати і зрозуміти думки і погляди представників ісламу, а не сприймати інформацію з третіх рук», — вважає вчений.

Іслам не сприймає крайнощі, екстремізм і свавілля

Це твердження стало ключовим у виступі голови ВАГО «Альраїд» у Криму Алі Мохаммад Таха. «Наша релігія не сприймає крайнощі, екстремізм і свавілля. Ми закликаємо до мирного співіснування між народами і представниками різних культур, що населяють півострів, і прагнемо до зміцнення миру і злагоди в нашому суспільстві».

Його тези розвинув голова ревізійної комісії «Альраїд», магістр шаріатських наук Сейран Арифов. Доповідач почав розмову з детального роз'яснення поняття «васатийя» (ар. «середина»), а потім розповів про заклики до помірності і рівноваги у міжконфесійних відносинах, що відображені в Корані і Сунні. «Істина (найкраще, правильне) в реальному житті практично завжди знаходиться між крайнощами, які представляють собою помилки, омани і брехня», — сказав він.

Громадянський обов'язок кожного мусульманина

Особливу увагу пан Арифов зосередив на поясненні особливостей поєднання громадянського обов'язку мусульманина з його релігійною ідентичністю.

Він визначив кілька принципів, яких повинен дотримуватися мусульманин, який живе в немусульманській державі. Повага до влади і верховенства закону є обов'язком мусульманина відповідно до суспільного договору, у якому він добровільно бере участь. Мусульманин повинен виконувати свій обов'язок щодо суспільства і країни, у яких він живе, але також виступати проти несправедливості або злочинів у цьому суспільстві.

Доповідач нагадав, що пророк Мухаммад (мир йому і благословення) закликав кожного мусульманина найкращим чином ставитися до свого сусіда, навіть якщо той —  іновірець.

За словами шейха, мусульманин, який прагне до забезпечення рівноваги в житті, засуджує радикальні течії і екстремізм як помилкові. «Золота середина, помірність, рівновага становлять собою ісламський фундаменталізм», — підкреслив він.

Ця тема викликала жваве обговорення серед учасників конференції. Більшість вчених зійшлися на думці, що радикалізм можна викорінити, якщо почати насамперед з роботи правоохоронних органів. Якщо вони будуть діяти відповідно до закону і припиняти спроби щодо його порушення незалежно від особи і суспільного становища порушника — не буде соціальної напруги, яка і є сприятливим підґрунтям для поширення радикальних ідей.

Мусульманин повинен добре знати свою релігію, щоб уберегтися від «обробки» носіями радикальних ідей

Саід Ісмагілов, президент «Українського центру ісламознавчих досліджень» і муфтій духовного управління мусульман України «Умма» вважає, що обговорення помірності в ісламі для українців стало актуальним тільки в останні роки.

«З'явилися крайності... Правда, серед мусульман України вони поширені незначною мірою, але їх наявність не можна заперечувати, адже трапляються подібні випадки. Боротися з такими ідеями складно, оскільки найчастіше їх поширюють через інтернет під вигаданими іменами.

Єдиний спосіб боротьби з цим — освіта. Адже мусульманина, який добре знає свою релігію, неможливо «обробити» і ввести в оману. Зверніть увагу, що радикальні проповідники обирають цільовою аудиторією мусульман, які свою релігію практично не знають, адже ця публіка не перевіряє їх слова на відповідність достовірним богословським джерелам, їй можна вселити що завгодно», — вважає Саід-хазрат.

    

Слідкуйте за нашими заходами, новинами, обговорюйте в соціальних мережах

Партнерські та дружні ресурси