Council of Ukrainian Muslims

«And hold fast, all together, by the rope which Allah, and be not divided among yourselv» (Quran, 3:103)

Add new comment

12.03.2018 / 113

Народні депутати України Мустафа Найєм, Ігор Луценко та Оксана Корчинська теж не змогли ігнорувати кричуще свавілля силовиків і 7 березня 2018 року взяли участь у прес-конференції «Проведені СБУ обшуки в мечетях, ісламських центрах та домівках мусульман». Усі троє депутатів були обурені не лише грубим порушенням процесуальних норм, а й дискримінацією однієї релігійної організації, що добре знана своєю законослухняністю та патріотизмом, — у той час, як на реальні порушення інших організацій спецслужби чомусь закривають очі.

Депутати також стурбовані, як це позначиться на міжнародному іміджі України, і з якою радістю буде сприйняте «за порєрбіком». Цю думку поділяє й російський політемігрант Рафіс Кашапов, що відсидів у російській тюрмі за сфабрикованим звинуваченням через свою правозахисну діяльність.

Тему «нерівної всім рівності» першим порушив Мустафа Найєм:

— Хочу підкреслити два аспекти ситуації: законодавчий та релігійний.

Щодо законодавчого: за Кримінально-процесуальним кодексом слідчий та прокурор, що проводять обшук, зобов’язані зробити все можливе, щоб під час обшуку та розшукових дій були присутні або власники приміщення, або особи, права та законні інтереси яких може бути порушено. У цьому випадку бачимо, що слідчі прокурори, по-перше, навмисне приїхали в час, коли не було власників; по-друге, бачили, що будівля не зачинена: ніхто не приховував ніяких речей. Ба більше, вони знали, що охоронець не є власником приміщення. Він хотів повідомити власників — тих людей, права й інтереси яких може бути порушено, але, на жаль слідчі з якихось невідомих причин [уважали, що] можуть вдертися самі. КПК чітко визначає ті випадки, коли вони можуть самовільно заходити до приміщення: лише в тому разі, коли просто зараз коїться якийсь злочин, і їм треба його зупинити. Ми розуміємо, що цього не було, і що тут порушено КПК. З цього приводу ми звертатимемося до профільного комітету ВРУ для розгляду питання та аналізу дій слідчих, прокурорів, а також людей, що були присутні на обшуку. Хочу зазначити, подібні речі нині повторюються знову й знову.

Під прикриттям слідчих дій відбуваються порушення прав громадян, та ще й таким чином, що потім у судах все одно буде доведено, що докази зібрані неналежним чином — бо не можна проводити обшук узагалі без понятих. Бо ми бачили епізоди, коли в приміщеннях, де було нібито знайдено книжки, не було жодного представника ні власника, ні осіб, інтереси яких можуть бути порушені, ні понятих.

Щодо релігійної складової: поправте мене, якщо я неправий, але мені здається, що ми в такому моменті історії, коли породжувати будь-які міжрелігійні протистояння всередині країни, в тилу у хлопців, що воюють на передовій, — це просто удар у спину. Якщо є конкретні речі, закиди до конкретних людей та організацій — по-перше, їх можна робити публічно; по-друге — будь ласка, є закон. Робити такі речі — кидати тінь і на правоохоронні органи, і на всю державу.

Ми розуміємо, яким чином це показуватимуть наші «добрі сусіди» з півночі. Мовляв, ви закидаєте нам про Крим, порушення там прав людей? Подивіться, що у вас самих робиться!

І не тому, що я належу до мусульманської громади, а взагалі я не чув і не знаю таких випадків — виправте мене, — коли проводили такі обшуки в інших релігійних організаціях. Причина не в тому, що хтось поважає релігію чи чиїсь права, а в простому лобі.

Вони бояться. Вони розуміють, що, якщо зачепити інші релігійні організації — буде опір, буде якась реакція. Їм страшно. У цьому випадку вони не розібрались, або скоріше їм було наплювати, їм було все одно — і в цій ситуації таке ставлення й Генерального прокурора, і слідчих органів до суспільних явищ — це злочин, бо вони зараз породжують і інформаційну хвилю, і обурення людей, і, зрештою, просте питання: це дискримінація? Це може комусь подобатися чи ні, але в усьому світі такі дії розцінюють як дискримінацію.

Коли в нас є ситуація з Десятинною церквою <...>, коли ми знаємо про дії інших релігійних організацій на території України, щo діють як політичні організації та намагаються вплинути на політичну й суспільну ситуацію, і на це всі закривають очі — це нормально, на це не звертають уваги. Єдине, що вони можуть зробити, — це якось політично вплинути на ці історії та пропіаритися на телебаченні.

Слідчих дій ми не бачимо. Я не бачу слідчих дій ні щодо тих людей, які здійснюють забудови, ні щодо тих людей, що намагаються вплинути на політику. Тому, знову ж таки, ми будемо звертатися до профільного комітету Верховної Ради. Думаю, що Парламент підтримає: у Парламенті є достатньо об’єктивних нормальних людей, що розуміють різницю між розслідуванням злочину й тим, що тепер робить генеральна прокуратура.

Мустафу Найєма підтримав Ігор Луценко:

— Дуже прикро бачити те, що нам показують на відео, бо це геть дискредитує СБУ та руйнує той авторитет, що потом і кров’ю ця служба заробила з початку війни 2014 року.

Сьогодні ми можемо справді казати про дискримінацію — на жаль. Чому? Бо є неоднакове ставлення до різних конфесій з боку Служби безпеки України. Я особисто неодноразово звертався до СБУ, до офісу на Володимирській, з приводу того, що є системна політика порушення закону, ігнорування закону однією з конфесій, що керується з-за кордону, є тут, у Києві, та ефективно працює. Відповідь увесь час була така: ми не будемо розпалювати релігійні конфлікти, тому нехай вони порушують закон.

Мова йде передусім про порушення охоронного, містобудівного законодавства: руйнують пам’ятки ЮНЕСКО всесвітнього значення, провадять на їх території господарську діяльність, зводять нелегальні споруди, захоплюють державні особливо цінні землі — це все є кримінальним злочином і передбачає від 3 до 10 років ув’язнення. Жодних слідчих дій! Навіть реєстрації проваджень не відбувається — відмовляють у реєстрації проваджень!

Навіть більше, можна сказати, що СБУ сьогодні веде офіційну пропаганду на користь цієї конфесії. На одному з телеканалів виходить годинне інтерв’ю з радником, паном Тандітом, представника однієї з конфесій, де в такому компліментарному дусі оспівується діяльність щодо захоплення історичних земель, культурної спадщини, особливо цінних земель тощо. І от буквально за тиждень після такого інтерв’ю — нагадаю, пан Тандіт там виступає абсолютно в офіційному статусі радника пана Грицака: там він саме так протитрований, це не його хобі, це журналістська діяльність — за тиждень після цього інтерв’ю я бачу, що відбуваються такі речі: ігнорування закону СБУ, процесуальних прав, ось такі от свавільні обшуки — і якими по суті створено логічні передумови для атмосфери якогось негативу з приводу саме мусульман. Але мені здається, що СБУ вже втратила контроль над тим, що відбувається всередині цієї організації, і що треба вживати досить радикальних заходів. Дякую.

Оксана Корчинська розвинула тему, підкресливши, що атакують найбільш проукраїнську мусульманську організацію:

— Усім доброго дня, я тут присутня не лише як народний депутат, а й як заступник голови Військово-цивільного координаційного штабу медичної допомоги. Ісламський центр та [ДУМУ] «Умма» відомі на фронті своїми добровольцями-волонтерами.

Сьогодні ми бачили — вона сидить тут — Ольгу Башей. Це Народний герой України, один із найкращих парамедиків фронту, доброволець. Шейх Саід — ця людина відома ВСІМ збройним силам України, а також добровольцям, бо він регулярно у нас проводить волонтерську роботу й дуже багато допомагає фронту, капелан наших мусульманських побратимів — як у ЗСУ так і для добровольців. Адже в нас дуже багато, як у ЗСУ, так і серед добровольців, ДУКів (добровольчих українських корпусів. — Ред.) Правого Сектора вірних саме цього духовного управління й цих центрів.

Я ніколи не повірю, що правоохоронні органи України не знають, що саме цей центр — проукраїнський. У мусульманському русі України — так само, як, на жаль, і в православ’ї — є напрямок проукраїнський і проросійський.

У мене якраз питання до наших правоохоронних органів: мені соромно, що, коли в країні йде війна, лише 2,5 % бюджету йде на оборонні потреби, і стільки ж — на правоохоронні органи. Ми будуємо що, поліційну країну, от з такими проявами? За тиждень занадто багато неповаги до громадян України.

Для мене зараз принципово, що це [не просто] неповага до громадян України, якої б конфесії вони не були, але [неповага] до тих наших побратимів-мусульман, які є яскраво проукраїнські за час існування. Ні для кого не секрет, зокрема й для правоохоронних органів, що вже багато років УПЦ МП блокує вступ цього шановного мусульманського об’єднання до Ради Церков. Тому я вбачаю тут безпосередньо роботу нашого ворога — Московії, що через наші правоохоронні органи здійснює роботу у своїх інтересах. БО те, як вони це зробили, за яких умов, якими механізмами, розумівши суспільний резонанс, — це справді на руку Москві.

Маю надію, що серед керівників СБУ знайдуться ті безпосередні керівники, які все з’ясують і перепросять ісламський культурний центр, «Умму» та всіх мусульман України за такі дії. Бо, як сказав мій колега Рефат Чубаров, це абсолютно не випадково відбувається перед виборами в Росії, коли вже представники американського уряду й деякі європейці заявили, що вони готові не визнавати вибори російського президента на окупованій території України, — і тут такі, вибачайте, «маски-шоу»!

Важко повірити, що це просто людська дурість. Я переконана, що не тільки народні депутати, присутні сьогодні в залі, а й дуже багато в парламенті зможуть об’єднатися, щоб змусити розслідувати певні дії та припинити такі провокації правоохоронних органів, що — ще раз наголошую — працюють безпосередньо в інтересах країни-ворога — РФ.

Те, що такі методи справді характерні для російських спецслужб, підтвердив Рафіс Кашапов:

— Я вчора ознайомився перед обідом, уранці, з новинами й подумав: невже я знову опинився в Російській Федерації? Такі репресивні заходи провадять щодо мусульман на Кавказі, Поволжі, в інших суб’єктах — щодня. Хочу схилити голову перед усіма депутатами та висловити велику подяку Саідові Ісмагілову. Правда, якщо ми мовчатимемо, то завтра-післязавтра не лише щодо мусульман, а й щодо будь-кого можуть провести такі репресивні заходи.

Коли я сидів у в’язниці (у Росії. — Ред.), зі мною було близько 15 мусульман і близько 10 з них сиділи за сфабрикованими справами: їм підкидали патрони, боєприпаси, наркотики, літературу — як от сьогодні показували у відео.

    

Follow us for our events, news, discuss on social networks

Affiliated & Partner's Resources