You are here
Add new comment
Філологи Київського національного університету ім. Тараса Шевченка не тільки вивчають іноземні мови, але й прагнуть максимально зрозуміти культуру їх носіїв. Саме тому кафедра Близького Сходу Інституту філології КНУ регулярно влаштовує зустрічі з представниками різних релігійних громад і земляцтв. Цього разу до вже традиційного візиту представників ВАГО «Альраід» (голова відділу з ознайомлення з ісламом і культурою Сходу Тарік Сархан, голова відділу зі зв'язків з громадськістю Олег Гузик) приєднався муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов. Близько сотні людей з різних відділень зібралися, щоб послухати гостей.
Крім екскурсу в історію розвитку ісламу на території України (розробка цієї теми в нашій країні досі знаходиться на початковому етапі, оскільки після 1944 року офіційно вважалося, що на території УРСР немає мусульман, отже, немає і предмету вивчення — багатовікову історію мусульман Криму, Донбасу й інших регіонів України воліли забути) на порядку денному була тема ісламських свят.
Історію виникнення і розвитку мусульманських громад України розповів Саід Ісмагілов, доповнивши її коротким викладом сучасної ситуації: релігійні громади мусульман, їх локалізація, структура, ієрархія і діяльність.
Тарік Сархан, у свою чергу, розповів про ставлення ісламу до свят: «Чимало людей не розрізняють поняття «релігійні» і «нерелігійні» свята. Релігійних свят дійсно два — Ід-аль-Фітр (Ураза-байрам) і Ід-аль-Адха (Курбан-байрам). Однак є ще національні свята, що відзначаються на державному рівні (День незалежності, наприклад), а також свята, традиційні для того чи іншого суспільства. Неприпустимим є участь у релігійних святах інших конфесій, а також святкування, що включає елементи недозволеного — спиртне, заборонена їжа, флірт, знаки шанування різних міфічних істот. Адже свято для мусульманина також повинно бути поклонінням Творцю через поширення радості і зміцнення дружніх уз».
Пан Сархан звернув увагу на міжрелігійні привітання друзів: «Ми, мусульмани, можемо привітати зі святом людей іншого віросповідання, з якими у нас склалися хороші відносини. Проте одна справа — бути чемним і сказати «зі святом вас!», і зовсім інша — промовляти формули, на яких сформований світогляд інших релігій (на кшталт традиційного «Христос воскрес!»); останнє є для мусульман неприпустимим».
Втім, навіть після від'їзду гостей студенти матимуть змогу закріпити навчальний матеріал самостійно: Олег Гузик від імені ВАГО «Альраід» передав кафедрі Близького Сходу подарунковий набір ісламської літератури, у якій чимало базових питань викладено простою і доступною мовою.